
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 250 kHz |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Max Power Dissipation | 702 mW |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Supply Voltage | 12 V |
| Max Supply Current | 30 mA |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Duty Cycle | 96 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 20641
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30557
Ext.Price$0.30557
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30557 | $0.30557 |
| 10 | $0.27307 | $2.73070 |
| 50 | $0.24403 | $12.20150 |
| 100 | $0.19504 | $19.50400 |
| 500 | $0.15588 | $77.94000 |
| 1000 | $0.14806 | $148.06000 |
| 3000 | $0.14063 | $421.89000 |
| 5000 | $0.13357 | $667.85000 |
